आरोही कामीरिता शेर्पाबारेको ‘एभरेस्ट म्यान’ले काजकिस्तानमा जित्यो उत्कृष्ट वृत्तचित्रको अवार्ड

कीर्तिमानी हिमाल आरोही कामीरिता शेर्पाबारेको वृत्तचित्र ‘एभरेस्ट म्यान’ले उत्कृष्ट वृत्तचित्रको अवार्ड जितेको छ । काजकिस्तानमा भएको वस्ताव फिल्म महोत्सवमा उक्त वृत्तचित्रले उत्कृष्ट अवार्ड पाएको हो ।

पौराणिक पर्वतारोही शेर्पाको कार्यलाई चित्रण गर्ने चलचित्रले कामीरिता शेर्पाको सगरमाथा आरोहण गर्ने सबैभन्दा चुनौतीपूर्ण प्रयासको वर्णन गरेको छ । अवार्ड ग्रहण गर्दै चलचित्रका निर्देशक विनोद अधिकारीले निर्णायकलाई आफु र आफ्नो टिमको मेहनतको कदर गर्दै वृत्तचित्रका सम्पूर्ण कलाकार र क्रु विशेषगरी कामीरिता साँच्चै सम्मानित भएको बताए । अधिकारीले यसका लागि नेपाल आभारी रहेको बताए ।

वृत्तचित्रले पर्वतारोहण पक्षलाई मात्रै समेटेको छैन तर आरोहण प्रक्रियामा गएको तयारी, द्वन्द्व र विचारहरू पनि समेटेको छ । डकुमेन्ट्रीमा शेर्पाका चुनौतिहरूलाई विशेष रूपमा हाइलाइट गरिएको छ । साथै, निर्देशकले आफ्ना परियोजनाहरू मार्फत पर्वतारोही समुदाय र समग्र वातावरणमा गम्भीर असर पारेको जलवायु परिवर्तनका असरहरूलाई सम्बोधन गर्न र न्यूनीकरण गर्न आफू तत्पर रहेको बताए।

यो डकुमेन्ट्रीमार्फत उनले शेर्पाहरूबारे चेतना जगाउने, उनीहरूको पहिचान र उच्च उचाइमा हुने वातावरणीय परिवर्तन र पृथ्वी बचाउने अत्यावश्यकतामा थप जोड दिने आशा राखेका छन्। साथै, उनी कोभिड महामारीबाट प्रभावित भएको नेपालको पर्यटन क्षेत्रलाई पुनरुत्थान गर्न चाहन्छन्।

Leave a Reply